Националният пленер по живопис и скулптура „Дувари“ ще събере в Ловеч девет творци от страната. Това е неговото 11-о издание.
Певицата Мирослава Кацарова ще представи своята концертна програма „Палома“ (Paloma) във Варненската градска художествена галерия в рамките на съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“.
Концертът включва изпълнения на музикален материал, базиран на оригинални композиции на вокалистката, както и на някои джаз и поп класики, принадлежащи на латиноамериканската песенна традиция от ХХ век, съобщават организаторите. Програмата носи името на една от старите популярни мексикански песни „Палома“, датираща от 1954 г.
Проектът е реализиран в края на миналата година. Кацарова и нейният дългогодишен сценичен партньор, пианистът и композитор Мирослав Турийски, подбират музикалния материал и го разработват в нова и различна звучност в контекста на съвременния джаз. Целта им е песните да звучат съвременно, но
На 4 октомври започва Sofia Guitar Fest – тридневен фестивал с вход свободен, който събере родни китаристи и любители-музиканти, съобщават организаторите.
По думите им кулминацията на събитието е на 5 октомври, когато ще има майсторски класове на проф. д-р Цветан Недялков от „Ку-ку бенд“ и Димитър Кърнев от D2.
В същия ден е предвиден китарен флашмоб в парка на НДК пред кино „Кабана“, в което участниците ще свирят редом с музикални звезди. Организаторите ще предоставят предварително изпратени ноти на всички записали се и гарантират място за всички регистрирани. Участниците трябва да носят личните си китари, за да се включат в преживяването. В програмата ще се включат групи, сред които P.I.F. с вокалист Владо Михайлов, Dee Stoned – новият проект на Деян Кам
Филмовият фестивал в Сан Себастиан започна в Испания в петък с нетърпеливо очакваната прожекция на феминисткия римейк на „Емануела“, режисиран от французойката Одре Диуан, съобщи АФП.
Общо 16 филма се състезават за „Златна раковина“ - главната награда на фестивала, който продължава до събота, 28 септември, в баския крайморски град, в присъствието на звезди като Кейт Бланшет, Джони Деп, Памела Андерсън, Изабел Юпер и Моника Белучи.
Сред филмите в конкурсната програма са „Когато идва есента“ на френския режисьор Франсоа Озон, The Last Showgirl на американската режисьорка Джия Копола, El lugar de la otra на чилийската режисьорка Майте Алберди и „Емануела“ на Одре Диуан.
Филмът, прожектиран в петък вечерта, е нова интерпретация на френската класика от 1974 г., режисирана от Жюст Жакен и с участието на Силвия Крис
Ако не пея, съм никой. Операта е между публиката и артиста. Нашата връзка е Бога, казва Камен Чанев.
Днес се навършват 60 години от рождението на именития оперен певeц.
Той е роден на 27 август 1964 г. в Сливен, където завършва гимназията с преподаване на западни езици „Захари Стоянов“.
Още преди да тръгне на училище, Камен започва да пее в детския хор „Дружна песен“ – Сливен, под ръководството на Методи Григоров. След 7-и клас пее в смесения хор „Добри Чинтулов“. В последния клас на гимназията започва да ходи на уроци при проф. Сима Иванова. Всяка събота и неделя пътува с кола от Сливен до София за тези уроци. След това пее в ансамбъла на Строителните войски при Валентин Бобевски.
Камен Чанев учи в Националната музикална академия &b
Петнадесетият Международен фестивал “Дни на музиката в Балабановата къща” се завръща в Пловдив с есенното си издание на 18 септември. Талантливи изпълнители и интересни музикални събития ще станат част от програмата.
Сред тазгодишните утвърдени имена в музикалния бранш се открояват концертмайсторът на Виенската филхармония Албена Данаилова, световноизвестните оперни прими Красимира Стоянова (сопран) - камерзенгерин на Виенската опера и Светлина Стоянова (мецосопран), цигуларят Светлин Русев, прочутият блокфлейтист Ерик Босграаф от Нидерландия на една сцена със Зефира Вълова (цигулка), корейската пианистка Йоръм Сон.
Посетителите на фестивала ще имат възможност да чуят още и Софийски камерен хор “Васил Арнаудов” с диригент Теодора Павлович, квинтет “Пилекадоне” - носител на награда “Златна лира” за върхови постижения
Организатори са Община Ловеч, представителството на Съюза на българските художници – Ловеч, и Художествената галерия „Проф. Теофан Сокеров“, съобщават от общинската администрация.
Участват живописците Станимир Видев, Иван Велчев – Йово, Евгени Недев, Божидар Тонев, Камбер Камбер, Милчо Талев и Милена Казакова, и скулпторите Красимир Ангелов – Макраса и Йордан Нарлиев. Всички те ще създадат по две произведения, като едното ще бъде откупено от Художествената галерия, а другото ще дарят на фонда й.
Артистите ще работят на открито в старинния квартал „Вароша“.
Работите им ще бъдат представени в изложба в изложбена зала „Вароша“.
Официалното й откриване ще е на 22 август.
Над 2500 посетители са посетили събитието "Фестивалия" в Пазарджик. То включваше музикални изпълнения, културни изживявания и атракции, а повече от 500 награди бяха раздадени само в първия ден на фестивала, съобщиха от пресцентъра на Община Пазарджик.
Във събитието участие са се представили и над 25 изложители на различни видове продукция, добавят още те.
Припомняме, че есенният културен фестивал, който продължи три дни, се проведе за пръв път в Пазарджик. Част от изпълнителите, които взеха участие бяха група "Сигнал", Пецата, "Ахат", Rocka Rolla и Приятели, DJ Momo, DJ Joko, DJ Megamix, DJ Fireboyy, Георги Джалъзов и Silent Madness.
Художникът Стоимен Стоилов получи Почетния знак на кмета на Варна за приноса му към родния му град и по повод 80-годишнината му. Той му бе връчен днес от Благомир Коцев на церемония в сградата на Общината, на която присъстваха д-р Волфганг Шюсел, канцлер на Република Австрия (2000-2007), неговата съпруга Криста Шюсел, заместник-кметът Павел Попов, представители на администрацията и на Градската художествена галерия.
Благодаря за хубавите думи като оценка за моята работа в този град, каза на церемонията Стоимен Стоилов. Той отбеляза, че сега млади хора ръководят Варна и им пожелава да развият материалната база за излагане на изкуство. „Надявам се и вашето поколение да остави нещо добро за града“, добави той.
Стоилов благодари на д-р Волфганг Шюсел и съпругата му Криста Шюсел, че присъстват на събитието, както и на всички гости, дошли във Варна на ю
Рецитал на мексиканският пианист Марко Рейес ще има на 19 септември в София, съобщават от Полския институт, организатор и домакин на събитието, заедно с международен фестивал „Пиано екстраваганца“.
В програмата ще звучат творби на Шопен и Рахманинов.
Концертът е част от цикъла „Млади звезди на пианото“, иницииран от изтъкнатия български пианист проф. Людмил Ангелов в рамките на организирания от него фестивал „Пиано екстраваганца“.
Марко Рейес е роден през 2002 г. Започва музикалното си образование на 16-годишна възраст в Университетския институт за изящни изкуства под ръководството на професорите Синди Солорсано Авалос и Анатолий Затин. По време на следването си е акомпаниращ пианист на Филхармоничния оркестър на щата К
Поради огромния интерес италианското трио Il Volo обявява втори концерт в София същия ден – 2 ноември, в зала 1 на НДК, съобщават организаторите от „БГ саунд стейдж“.
Както информирахме, Джанлука Джинобле, Пиеро Бароне и Иняцио Боскето от Il Volo идват с новата си програма Ad Astra. Гостуването у нас е част от световно турне, чието начало бе поставено с концерт в Рим, на Термите (баните) на Каракала, в началото на юни.
Ad Astra е първият албум на триото с изцяло нови авторски песни, с изключение на Who Wants to Live Forever. Той излезе в края на март, след тяхното участие в 74-ото издание на конкурса „Сан Ремо“ с песента им Capolavoro, отбелязваща кулминацията на тяхната 15-годишна кариера.
Програмата ще включва също и класически парчета от целия и
Българската диригентка Деляна Лазарова откри международния конкурс “Джордже Енеску” в Румъния.
Събитието, което е популярно в музикалните среди по целия свят, започна на 31 август (събота) с концерт под палката на нашата сънародничка в Атенеума - най-престижната концертна зала в Букурещ.
“Програмата включваше творба на корейския композитор Шин Ким; Пол Константиненску - троен концерт за цигулка, виолончело, пиано с предните победители Мария Марика (цигулка), Александра Сегал (пиано) и Бенжаин Круитхоф (виолончело). Завършихме с емблематичната творба “Румънска Поема” от Джордже Енеску, която той пише на 16 г. Тя завършва със стария кралски химн на Румъния и включва фолклорни мотиви в средния дял на произведението, което е доста програмно”, разказа специално Деляна Лазарова.
По думите й публиката е била изключително ентусиазира
Това е и една от проявите за 147-годишнината от освобождението на Ловеч.
Изложбата може да бъде видяна през следващия един месец.
Пленерът е включен в Културния календар на Община Ловеч за 2024 г.
Припомняме, че в десетото издание на „Дувари“ участваха също девет художници, които сътвориха 18 платна. Част от тях ще творят и в тазгодишния пленер.